Polski English Francais Svenska
photo. Sabina Jaworek
Recenzje

Książki Grażyny Plebanek nie są do przeczytania, raczej do przeżycia, przemyślenia. Do bólu prawdziwe, realne w każdym calu, pełne problemów i rzeczywistych bohaterów. Tak skrajnie różnych. 

Książka jest podzielona na 5 części, a każda z nich na dość krótkie fragmenty. Dzięki temu czyta się łatwiej, ale wcale nie szybciej. Jak wspominałam autorka snuje historie o prawdziwych ludziach, a my w nich widzimy okruchy siebie. Gdybym miała określić styl autorki to na tym właśnie bym się skupiła: na jej niezwykłej umiejętności kreowania bohaterów, opowiadania ich losów w taki sposób, że czujemy się z nimi związani.

Do historii dwóch rodzin doplata jeszcze tło historyczne, które do najłatwiejszych nie należy, bo zaczynamy w 1986 roku. Ale to tło okazuje się niezwykle ważne w całej opowieści... i choć fanką historii nie jestem to wciągnęłam się.

Nie umiem Wam opowiedzieć o tej książce, bo sama w największym stopniu ją po prostu CZUJĘ, a te emocje trudno przełożyć na słowa. Myślę, że ona była we mnie długo, bo czytałam ją niewielkimi fragmentami, ale nadal po skończeniu tkwi we mnie głęboko.

Photo.
Emil Biliński
Halina Jasińska
Rafał Masłow
Maciej Jan Strupczewski
Stephan Vanfleteren