Polski English Francais Svenska
photo. Sabina Jaworek
Wywiady
"Bruksela jest kobietą". Grażyna Plebanek o swoim nietypowym przewodniku
data publikacji: 2021-04-16

Karolina Walczowska

Karolina Walczowska: Bruksela jest kobietą?

Grażyna Plebanek: Oczywiście, że tak! Tropy, które wiodły mnie przez cały czas pracy nad książką są naprawdę bardzo kobiece, ale nie programowo, po prostu podążałam szlakiem Jeanneke Pis - sikającej dziewczynki, która znalazła się na okładce. Kim jest? To taka niepisana patronka czy też matronka miasta, która nakierowała mnie w stronę innych kobiet.

 

Kobiety pojawiają się już na początku historii miasta. W książce wspominam, jak z rózgami napadły na żołnierzy, którzy usiłowali zabrać im źródło zarobku, czyli święte relikwie. Kobiety stanowiły mocne postaci, jak choćby w XIX w. pisarki i dziennikarki. Niektóre wręcz zarabiały na pisaniu, co było dość niesamowite, bo w Belgii trudno było się utrzymać pisząc - społeczeństwo było mieszczańskie i niezbyt ceniło artystów. Tym bardziej więc te pisarki, dziennikarki były fenomenem. Mimo swojej płci, która stanowiła dodatkową trudność, potrafiły się z tego paradygmatu wyzwolić.

 

 

Ta kobiecość też można powiedzieć się umacnia. Następuje feminizacja miejskich nazw, choć jak pisze Pani w książce, dość mozolnie.

Ale i tak w Brukseli ten proces postępuje chyba lepiej niż w Polsce. Od dwóch lat intensywnie działają z tej sprawie partie Ecolo i PS, które są liberalne i równościowe.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Dzielnica Etterbeek już dwa lata temu ogłosiła zamiar zmieniania nazw. Nazwiska kolonizatorów, czyli oficerów aktywnych w koloniach belgijskich w Kongu, ludzi zresztą czasem słynących z okrucieństwa, mają zastąpić matronki. Rozpisano konkurs, który ma pomóc wyłonić nazwiska kobiet. M.in. pod uwagę brana jest Marie Cure-Skłodowska, prawdopodobnie swoją ulicę dostanie także Irena Sendlerowa czy Rosa Parks. Jak widać - są to różne kobiety, zarówno naukowczynie, jak i aktywistki i bohaterki historii.

Najświeższą sprawą jest zmiana nazwy tunelu Leopolda II - najdłuższego tunelu, który wiedzie pod Brukselą, opasuje ją od środka. To taki mały pierścień, którym można jeździć i z tego tunelu wyjeżdżać do różnych dzielnic, do różnych części miasta – bardzo praktyczny, aczkolwiek bardzo śmierdzący (śmiech), bowiem ma dużą przepustowość. Nosił on nazwę Leopolda II, czyli króla, który ze względu na swoje kolonijne podboje jest bardzo kontrowersyjną postacią. Tunel otrzymał nazwę Annie Cordy, piosenkarki, która zmarła we wrześniu 2020 r. w wieku 92 lat. Trzeba przyznać, że był to wybór zaskakujący, ponieważ znana jest ona głównie frankofońskiej części mieszkańców stolicy - Bruksela administracyjnie znajduje się w części flamandzkiej, chociaż na ulicy dominuje francuski, a oprócz niego blisko setka innych języków. Cordy wygrała głosami obywateli – dostała ponad 30 proc. głosów. Cóż, choć ostateczny wybór był kontrowersyjny, jest to kobieta - coś się zmieniło.

 

Co Pani zdaniem może zrobić zwykły obywatel, żeby przyspieszyć takie decyzje? Mieszkańcy Brukseli garną się do takich zmian?

To jest przede wszystkim kwestia głosowania. W Brukseli w wyborach lokalnych wybrano po prostu ludzi z partii progresywnych, którzy są za takimi zmianami. Poza tym działają inicjatywy obywatelskie, w które można się zaangażować i postulować takie zmiany. Dzięki aktywistom powstała specjalna komisja zajmująca się na przykład kwestią pomników wspomnianego wcześniej Leopolda II, który był bardzo złożoną postacią.

Wszystkim Europejczykom, i w ogóle ludziom znającym historię, a zwłaszcza czytelnikom książki Adama Hochschilda "Duch Króla Leopolda" wydaje się, że król był straszliwym potworem. Bo też i jego podwładni robili w Kongu rzeczy potworne. Sam Leopold sterował podbojami nie ruszając się z Belgii, zadbał też o to, by działała niezwykle sprawna machina propagandowa. Ale Belgowie znają i drugą stronę medalu – z ich punktu widzenia był on też władcą, który umocnił państwowość młodziutkiego tworu politycznego, jakim była wtedy Belgia. Społeczeństwo potrzebowało scementowania kruchej belgijskości, która od początku była dwujęzyczna, dwukulturowa (dzisiaj jest w zasadzie wielokulturowa). Umacniał ją nie tylko przez podbój Konga, chociaż te zbrodnie są koszmarne i niezaprzeczalne.

 

 

Co o Leopoldzie II mówią Pani belgijscy znajomi? Kwestia kolonizacji Konga i zbrodni tam dokonywanych jest tematem tabu?

To zależy od generacji i pochodzenia, ponieważ jest to bardzo złożona sprawa. Mój przyjaciel David Van Reybrouck napisał książkę, która w Polsce ukazała się pod tytułem "Kongo". Jest on przedstawicielem generacji, która jako pierwsza przerwała milczenie na temat zbrodni króla Leopolda. Wcześniej panowało duże milczenie - co więcej, do zeszłego roku program szkolny nie obejmował w ogóle przeszłości kolonialnej – była ona owszem zarysowana, ale bardziej na zasadzie, że niesiono kaganek oświaty na czarny ląd, co było rasistowskie i politycznie niepoprawne z dzisiejszego punktu widzenia. Od 1960 r., kiedy to Kongo odzyskało niezależność, Belgowie publicznie o byłej kolonii nie rozmawiali, zapanowało wokół tematu milczenie. Byli jakby obrażeni, że zostali wyrzuceni z Konga. Często nie byli świadomi, co tam się naprawdę działo, m.in. dlatego, że propaganda Leopolda, a potem państwowa, była bardzo skuteczna. Cały czas lansowano teorię, że chodzi tutaj o "cywilizowanie dzikusów", o niesienie tej właściwej wiary.

 

Moje pokolenie, czyli generacja Davida Vana Reybroucka, otworzyło debatę publiczną na tyle, na ile się dało. Książka wyszła, było bardzo szeroko komentowana, zapraszano go do różnych stacji, było mnóstwo hałasu. Wywołało to debatę publiczną, temat wypłynął.

W moim odczuciu jednak większą siłą rażenia miały demonstracje Black Lives Matters w 2020 r., które pogłębiły i poszerzyły debatę. W telewizji po raz pierwszy zobaczyłam znajomych z diaspor kongijskich, czyli samych zainteresowanych, którzy mówili o tym, że w ich percepcji obecność pomników króla Leopolda wymaga wyjaśnienia. Albo należy je zdjąć z cokołów, albo opisać, co tak naprawdę zrobił w Kongu, on i jego ludzie, czyli zastosować tzw. kontekstualizację. Państwo belgijskie, dzięki partiom liberalnym, powołało zespół złożony ze specjalistów i osób z diaspor kongijskich, którzy będą się tym zajmować. To naprawdę duży postęp.

 

A Pani zdaniem pomniki tak kontrowersyjnego władcy, jakim był Leopold II powinny zniknąć z Brukseli czy nie?

Jeszcze pięć lat temu powiedziałabym, że tak, ponieważ byłam bardziej radykalna, ale w tej chwili uważam, że nie powinny zniknąć, a powinna nastąpić właśnie wspomniana kontekstualizacja. Jestem za tym, aby nie wymazywać z historii tego, co było, tylko, żeby o tym opowiedzieć, rozliczyć się z historią. Ich zniknięcie wywołałoby kolejną falę milczenia. Nie będzie symbolu, nie będzie tematu.

 

Jeśli te pomniki zostaną, to powinny przy nich stanąć wielkie tablice informacyjne, kim tak naprawdę był dany człowiek, lub obok postawić pomniki ofiar - również imienne, ponieważ kwestią szczególnie ważną i delikatną jest to, że kolonizatorzy – oprawcy mają imię i nazwisko, a ofiary tożsamości nie mają, są zepchnięci w anonimową masę. Oczywiście ofiar jest wiele i trudno wydobyć nazwiska wszystkich, ale komisje także nad tym pracują.

To jest najlepsza ścieżka, ponieważ, kiedy ludzie staną przed pomnikiem, poznają kontekst. Jeśli zlikwiduje się całkiem pomniki, zamiecie się temat pod dywan. I znów okaże się, że wygodniejsze jest milczenie, niedomówienie.

 

Czy powinniśmy postąpić podobnie w Polsce? Niektórzy chcą te pomniki jednak obalać, jak w centrum Gdańska w lutym 2019 r., kiedy przewrócono pomnik ks. Jankowskiego.

Pedofilia musi być piętnowana, szeroko omawiana jako coś absolutnie karygodnego. Obalenie pomnika ks. Jankowskiego właśnie temu służyło – wywołaniu tematu, podtrzymywaniu dyskusji, niezgodzie na milczenie. Ofiary pedofili księży żyją, nie można ich wpychać w strefę milczenia, wstydu.

Trzeba piętnować sprawców, a nie ofiary. Łączyć nazwiska przestępców z czynem, ksiądz, czy król, wszystko jedno. Pomnik prałata przewrócono, statuę Leopolda II regularnie oblewa się farbą i obwiesza plakatami z napisami "Zbrodniarz". Bo temat żyje i ma żyć, ku przestrodze.

W Polsce po 89' obalono wiele pomników działaczy komunistycznych. Inny jednak był kontekst – komunizm został Polakom narzucony, przyszedł z zewnątrz, nawet jeśli montowali go na miejscu Polacy. W Belgii Leopold II nie gnębił swoich poddanych, tylko ludzi z innego kontynentu, czym się oczywiście nie chwalił. Dlatego mimo znanych dziś świadectw jego zbrodniczej działalności, trudno po ponad stu latach wywołać takie emocje, które kazałyby obalić jego pomniki. Aczkolwiek próby ciągle są ponawiane, piszę o tym w książce.

 

 

"Bruksela. Zwierzęcość w mieście" to nie jest zwykły przewodnik. Powiedziałabym, że to idealna propozycja dla miłośników odkrywania "chodząc". Tylko dokąd pójść, żeby odkryć Brukselę szlakiem Plebanek?

Według mnie należy kierować się własnym instynktem i to jest tak naprawdę szlak Plebanek (śmiech). Czyli iść, gdzie nos człowieka prowadzi. Nie chciałabym niczego narzucać, oczywiście mogę podać przybliżoną trasę i mam swoje ulubione miejsca, ale kiedy pisałam książkę, to szczerze mówiąc wyszłam poza swoje utarte szlaki. Prowadziły mnie też tutejsze opowieści, podania, baśnie, niektóre przytaczam w książce.

 

Pisząc tą książkę, dawałam się nieść uliczkom, np. do górnego miasta, w okolice Pałacu Sprawiedliwości. Stamtąd można zejść w dół, gdzie zaczyna się najstarsza część miasta – Marolles. Tam ma się faktycznie wrażenie, że jest się na dole, można odczuć, co czuli najbiedniejsi mieszkańcy, którzy półtora wieku temu spoglądali jeszcze wówczas nie na Pałac Sprawiedliwości, a na wzgórze szubienic, gdzie wisiały ciała powieszonych przestępców. Na Marolles można wciąż jeszcze wyczuć dawną belgijskość.

Poza tym jestem wielbicielką zieleni i zwierzęcości w Brukseli, niesie mnie w stronę parków. Jest kilka takich miejskich dżungli, które zostały uratowane przez mieszkańców. Na przykład park Tenbosch, miejska oaza, do której trafiłam przypadkiem. Szłam akurat na jedną z tych rzadkich w czasie pandemii wizyt u fryzjera, i odkryłam ten park. Jest cudownym miejscem ulokowanym między kamieniczkami, kwitnącym rajem z oczkami wodnymi i małpim gajem. Potem przeczytałam, że ten parczek ostał się tylko dlatego, że zadbała o to inicjatywa obywatelska. Miał być zlikwidowany, ale ludzie stanęli w jego obronie. Tak długo protestowali, aż udało się zmienić decyzję włodarzy.

W Brukseli jest bardzo dużo ruchów obywatelskich, które walczą o zieleń w mieście. Niestety, na przestrzeni ostatnich 100 lat padło też wiele miejsc, no i zamurowano rzekę... Nadzieję dają jednak ruchy obywatelskie, które aktywnie ratują to, co zostało.

 

 

Jak pisze Pani, na wycieczkę po Brukseli nie warto ubierać szpilek, malować też się nie trzeba. Co jeszcze można sobie odpuścić?

Koniecznie należy postawić na sportowe buty - przede wszystkim ze względu na kwestie praktyczne, wszędzie jest kostka brukowa, chodzenie po niej na obcasach to tortura. Poza tym układ miasta i uliczki wijące się w górę, w dół i wzdłuż wymagają wygodnego obuwia. Można też odpuścić sobie trzymanie się mody, nie zauważyłam, żeby ktokolwiek zwracał tu na to uwagę. Ludzi nie interesuje podążanie za trendami, może zawodowo, jak moja koleżanka stylistka. Makijaże też są rzadkie. Kobiety zaczynają powoli optować za francuskim modelem, czyli za niefarbowanymi, a z czasem naturalnie siwymi włosami. Postpandemicznie można zrezygnować wręcz ze stanika (śmiech), jeśli ktoś ma tylko na to ochotę - tutaj nikt się tym nie przejmuje!

 

 

Miło jest się tak zupełnie nie przejmować... Mieszka Pani Brukseli od ponad 15 lat. W którym momencie poczuła Pani, że do niej należy, że miasto wręcz Panią pochłonęło?

Po kilku latach mieszkania tu. Wcześniej miałam poczucie, że uczę się tego miasta, poznawałam ludzi. Na początku mówiłam głównie po angielsku, w związku z tym miałam bardzo dużo przyjaciół wśród Flamandów, którzy mówią płynnie po angielsku. Potem, kiedy zaczęłam boksować i okazało się, że mój trener nie mówi po angielsku, przypomniałam sobie francuski. Zaczęłam poznawać ludzi z tego drugiego obszaru językowego. Będąc w grupie bokserskiej, poznając wciąż nowych ludzi, również tych z korzeniami z Konga, Maroka i innych miejsc, poczułam, że rozumiem, co tutaj się dzieje, że zaczynam czuć klimat miasta. A ostatnie lata to już jest takie moje prywatne węszenie i odkrycia. Czytam, rozmawiam z ludźmi, mam tutaj swoje utarte ścieżki. Wrosłam w miasto.

 

I stała się pani "Zinneke"!

Zinneke to kundel, symbol Brukseli. Przypomnę, że mamy bardzo wyeksploatowanego turystycznie sikającego chłopca (Manneken Pis), sikającą dziewczynkę (Jeanneke Pis), którą uwielbiam za dzikość i bezpruderyjność, oraz moim zdaniem najbardziej pasującego do współczesnej Brukseli Zinneke Pis – czyli sikającego mieszańca. Taka to sikająca trójca (śmiech).

Dawniej psów w mieście było dużo, czasem dziczały. Bywały też bardzo przydatne – pomogły kiedyś Brukselczykom zwalczyć plagę szczurów. Te odważne psy były zazwyczaj kundlami. Za swoje "dokonania" dostały pomnik, a znaczenie słowa przeniosło się na ludzi, przy czym, nie w rozumieniu pejoratywnym. Dziś Zinneke to osoba dwukulturowa, dziecko rodziców z dwóch różnych krajów, albo ktoś taki, jak ja - przyjechałam z innego kraju, ale jestem już tutejsza, jestem częścią tego miasta.

 

 

Ochrzczono tak Panią nawet publicznie.

Gdy dwa lata temu moja książka wyszła po francusku we Francji, Belgii i Szwajcarii, dziennikarz, który polecał ją w telewizji, na koniec powiedział, że jestem właśnie "Zinneke", czyli mimo tego, że jestem Polką - jestem ich.

Czym jest ta zwierzęcość z drugiej części tytułu? Jak Pani opisuje, przejawia się w nazwach uliczek na Marolles: ulica Lisia, ulica Sokola.

 

Zwierzęta w Brukseli pojawiają się także fizycznie! Nie dalej jak dwie godziny temu podczas spaceru widziałam w prywatnym ogrodzie czaplę - bywają takie olśnienia. W zagajnikach i niewielkich parkach można spotkać kaczki, gęsi, łabędzie, jest też mnóstwo zielonych papug, które przemycone przystosowały do warunków i zaczęły się wściekle mnożyć.

Dwa miesiące temu z pobliskiego lasku wyszedł lis, któremu coś stało się w ogon i tak długo spacerował, że aż w końcu przycupnął przy sklepie. Kiedy go zauważono, wezwano odpowiednie służby - trzeba było amputować kawałek ogona. Jednakże zaopiekowano się nim odpowiednio, a następnie wypuszczono na wolność.

Ostatnio w mieście przybywa murali zwierzęcych.

 

 

Ludzie żyją raczej szybko, czy zaczyna pojawiać się moda na wyluzowanie, zwolnienie tempa i złapanie oddechu właśnie przy skwerku?

W Brukseli zderzają się dwie tendencje: pierwsza burżuazyjna - skłaniająca się ku temu, co wprowadził Leopold II – bulwary na wzór paryskich, okazałe kamienic - czy wylansowany w latach 60-tych trend na poruszanie się wszędzie samochodem. Ale to już odchodzi, dzięki młodszej generacji, która nastawiona jest na zieleń, kontakt z naturą i jej ochronę. W trakcie pandemii powstało więcej ścieżek rowerowych, pieszych pasaży, ogrodów na dachach. Miasto robi się coraz bardziej zielone.

Młodsze pokolenia są nastawione na te zmiany, czytałam dzisiaj, że ludzie między 18 a 34 rokiem życia głosują właśnie na partie polityczne stawiające sobie za cel ochronę przyrody.

 

W książce opisuje Pani historię, jak w nocy trafiła na Avenue de Stalingrad, był ramadan a Pani była jedyną na ulicy kobietą. Zdarzało się Pani więcej takich sytuacji? W końcu Bruksela to kulturowy tygiel.

Czasem rzeczywiście wyrastają naraz takie niewidzialne kulturowe przegrody. Tamtej nocy na dużej ulicy pełnej mężczyzn byłam jedyną kobietą, co wprawiło mnie w zdumienie. Natomiast „getta” się tu nie zdarzają, Bruksela nie ma takich dzielnic wytyczonych jak na przykład Sztokholm, gdzie istnieją części miasta zamieszkałe niemal wyłącznie przez jedną nację. Tutaj wszystko się przeplata.

Oczywiście, dzielnica Molenbeek jest zamieszkana w większości przez Belgów pochodzenia marokańskiego. Mówi się nawet, że tam przebiega niepisana granica brukselsko-arabska, ale to nie jest tak, że człowiek ma poczucie, że jest na innej planecie. Tyle, że stragany stoją na ulicach, czego po drugiej stronie kanału, frankofońskiej, nie widać.

 

 

Zdarza się Pani jeszcze źle odczytać kod kulturowy?

Nie tutaj. Mimo że 60 proc. społeczeństwa Brukseli stanowią napływowi, raczej nikt nie czuje się dziwnie, ani czarnoskórzy, ani kobiety w chustach, ani ja. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do różnorodności.

Dla niektórych Bruksela to miejsce pracy: przylatują samolotami i jeszcze tego samego dnia wracają do swoich krajów, inni szukają w niej azylu, środków do życia po ucieczce ze swojej ogarniętej wojną ojczyzny, a jeszcze inni się po niej "szwendają". Bruksela nie jest jednak turystyczną mekką, to nie Barcelona czy Paryż. Co więcej, znam ludzi, którzy z obawy na ataki terrorystyczne zupełnie nie brali Belgii pod uwagę. Co powiedziałabym im Pani?

 

To, co się wówczas przetoczyło przez Europę, było falą terroryzmu. Dotknęła ona nie tylko Brukselę, zamachy zdarzyły się też we Francji, Niemczech, w Szwecji.

To nie była kwestia kultury danego kraju czy nieradzenia sobie z wielokulturowością, ale kwestia terroryzmu – podkreślam - bo to są dwie różne sprawy.

Ataki terrorystyczne nie biorą się z bycia tutaj razem, ma to podłoże polityczne, które determinuje jakiś cel. Ataki miały miejsce w dużych miastach po to, by wywołać wydźwięk na skalę światową. O bombie w Makowie Podhalańskim nie byłoby tak głośno.

Jeden z zamachowców, który został złapany, mieszkał w Brukseli, był marokańskiego pochodzenia. Ale do organizacji terrorystycznych werbowani są też biali, kobiety, Holendrzy, Niemcy i inni. Ataki nie były wyrazem frustracji codziennym rasizmem, który zdarza się wszędzie, to byli terroryści.

 

Jak ataki z 2016 r. zmieniły mieszkańców i ich relacje?

Zbliżyły nas. W Brukseli każdy znał kogoś, kogo w jakiś sposób dotknęły, a to słyszał, a to akurat jechał obok, a to zobaczył. Opowieści krążyły.

W pierwszych chwilach szok był tak ogromny, że miasto wstrzymało oddech. Natomiast akty zjednoczenia w następnych dniach były bardzo wzruszające. Nazajutrz po zamachach ludzie zebrali się pod Bursą, w dolnym mieście, i palili świece. Mimo strachu, zebrało się mnóstwo ludzi. To były takie nieformalne obchody, w których czczono pamięć ofiar, akty solidarności. Wszyscy pozostawaliśmy w kontakcie, dbaliśmy o siebie nawzajem.

Potem domy kultury zaczęły organizować akcje podkreślające naszą jedność i pokazujące, że terroryzm jest innym zjawiskiem niż wielokulturowość.

 

Co z pamięcią o tych wydarzeniach? Ona jest jakoś utrzymywana?

Nie w życiu codziennym. Mam wrażenie, że dobrze odbyliśmy żałobę, czyli ją przeżyliśmy, a nie zepchnęliśmy w milczenie. Od razu mówiło się o tym, co się stało, na wszelkie sposoby. No i udało się uniknąć najgorszego – zbijania kapitału politycznego na tragedii. Kiedy pewien polityk pogroził palcem w stronę dzielnicy Molenbeek, mówiąc, że będzie ją "czyścił", rzucono się na niego ze wszystkich stron. Ludzie nie dali sobie wmówić podziałów. Mamy praktykę bycia razem mimo różnic, jakiś chytrus polityk nie będzie nam objaśniał, jak żyć.

Muzułmanin Mohamed El Bachiri stracił w zamachach żonę. Napisał o niej piękną książkę pt. "A Jihad for Love". Mógł ziać nienawiścią. Zrobił coś zupełnie innego, dał wyraz miłości, tęsknoty, poetyckiej żałoby. Dziś stoją dwa pomniki dla ofiar - jeden wśród drzew, w lesie po Brukselą, każde drzewo symbolizuje osobę, która zginęła. Drugi znajduje się na placu Schumana, w sąsiedztwie instytucji europejskich.

Ponieważ dużo o tym mówiono, nie obrzucając się winą, a tłumacząc, wspólnie przeżywając, ta żałoba została odbyta. Nie ciągnie się za tymi wydarzeniami wiktymizacja ani kombatanctwo.

Photo.
Emil Biliński
Halina Jasińska
Rafał Masłow
Maciej Jan Strupczewski
Stephan Vanfleteren