Polski English Francais Svenska
photo. Emil Biliński
Esseje
...
Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy
Grażyna Plebanek
data wydania: 2019-05-13

Zbiór felietonów, układających się w opowieść o uczuciach, które wszyscy przeżywamy na co dzień, nie umiejąc ich nazwać. Grażyna Plebanek podejmuje w nich - podpartą osobistym doświadczeniem, świeżą, pełną humoru i trafnych obserwacji - próbę rozszyfrowania zagadki kryjącej się w trudnych słowach, które wyrażają dobrze nam znane stany ducha.

Najważniejsze rzeczy są pod każdą szerokością geograficzną podobne, istnieją na nie tylko inne słowa...

 

Jaka prawda o podstawowych ludzkich potrzebach płynie ze słowa „amae"?  Co to znaczy „boketto" i dlaczego ta umiejętność jest wielką sztuką? Czemu nie ma nic bardziej romantycznego niż „cafune"? W zbiorze felietonów „Słowa na szczęście i inne stany duszy" Grażyna Plebanek bierze pod lupę obco brzmiące słowa, by wyjaśnić nam bliską i skomplikowaną zarazem materię codzienności.
Felietonistka „Wysokich Obcasach Extra", autorka głośnych „Nielegalnych związków", „Bokserki" czy „Pani Furii" opowiada też o sobie: Dlaczego nie mogła zatrzymać się w jednym miejscu i musiała podróżować? (I oczywiście jakie słowo oddaje tę potrzebę)? Czy jest fanką jogi czy wręcz przeciwnie? Co jej przeszkadza w Brukseli, w której mieszka? Dzieląc się swoim własnym doświadczeniem, pokazuje rzeczywistość z zaskakującej strony.

Photo.
Emil Biliński
Halina Jasińska
Rafał Masłow
Maciej Jan Strupczewski
Stephan Vanfleteren