ARCHIWUM
28.11.2018
28.11.2018
Warszawa

Spotkanie historyczno-literackie o historii kobiet, polityce kobiet, literaturze kobietW Muzeum Literatury podczas spotkania historyczno-literackiego będziemy rozmawiać z kobietami o kobietach: o historii kobiet, polityce kobiet, literaturze kobiet.

Pojawią się nazwiska zupełnie nieznane, zapomniane, zaginione na kartach historii, a warte przypomnienia, m.in.: Paulina Kuczalska-Reinschmit, Władysława Habichtówna, Józefa Bojanowska, Zofia Daszyńska-Golińska, Kazimiera Bujwidowa, Justyna Budzyńska-Tylicka, Aleksandra Piłsudska.

Nie zabraknie również tych bardzo znanych, m.in.: Konopnicka, Orzeszkowa, Nałkowska, Dąbrowska, jednak ukazanych w nieco innym kontekście.
Spotkanie poprowadzi Sylwia Chutnik.

Poprzez wybór tematu chcemy podkreślić, że polskie drogi do niepodległości to również historia kobiet, Polek zaangażowanych zarówno w działalność konspiracyjną, edukacyjną, kulturotwórczą, ale również walczących o życie na własnych warunkach, zmagających się z zakorzenionymi w społeczeństwie - ale również wewnątrz siebie - patriarchalnymi stereotypami.

To historia kobiet polskiej kultury, które na kartach historii często zostały zapamiętane jako stateczne, bezbarwne postaci, a ich działalność polityczna, emancypacyjna, edukacyjna zepchnięta w niebyt.

 

 
fot. Stephan Vanfleteren