Powieść "Pani FuriaGrażyny Plebanek ukaże się we Francji 25 stycznia w tłumaczeniu Cecile Bocianowski nakładem wydawnictwa Editions Emmanuelle Collas Galaade.
"Mistrzowsko napisana opowiesc. Jeden z najbardziej oryginalnych nowych głosów polskiej literatury" - Alain Mabanckou.
Sztuka oparta na tej powieści otrzymała nagrodę specjalną w konkursie dramaturgicznym Strefy Kontaktu, została wystawiona we Wrocawiu w 2018 i będzie kontynuowana w 2019.
Powieść "Pani Furia" - ukazała się w Polsce 31 sierpnia, 2016.
Plebanek prowadzi bloga tutaj.
Pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści „Nielegalne związki" (W.A.B. 2010, angielskie wydanie Stork Press 2012 i amerykańskie New Europe Books 2013) i „Dziewczyny z Portofino" (W.A.B. 2005), a także „Pudełko ze szpilkami" (2002, W.A.B. 2006), „Przystupa" (W.A.B. 2007), „Bokserka" (W.A.B. 2014). W 2013 wydała „Córki Rozbójniczki", tom esejów literackich.
„Nielegalne związki" („Illegal liaisons") zostały wybrane w Wielkiej Brytanii powieścią roku 2012 przez These Little Words.
Powieść dostała znakomitą recenzję w prestiżowym Publishers Weekly.
Ann Morgan wciągnęła „Nielegalne związki" na listę światowych lektur wartych przeczytania jako powieść z Polski.
Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, Plebanek pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i „Gazety Wyborczej". Felietonistka „Polityki", „Wysokich Obcasów Extra" i magazynu „Trendy", publikuje też m.in. w „Wysokich Obcasach", „Lampie", „Newsweeku", „Elle", „Pograniczach". W 2015 opublikowała po angielsku opowiadanie w brytyjskim magazynie literackim Litro. Prowadzi autorski blog na stronie naTemal.pl
Autorka opowiadań, które ukazały się w antologiach: „Dziewczyńskie bajki na dobranoc", „Nie pytaj o Polskę" (AMEA 2008), „Zaraz wracam" (Centrum Kultury „Zamek", 2008), „Projekt mężczyzna" (wydawnictwo Delikatesy, 2009), „Piątek, 2:45" (Filar, 2010), "Zachcianki" (Świat Książki, 2012).
Plebanek jest laureatką Złote Sowy za promowanie Polski za granicą.
Warszawianka, na pięć lat przeniosła się do Sztokholmu, od 2005 mieszka w Brukseli. Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety autorstwa belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena można oglądać na wystawie otwartej w 2009 w Brukseli przez kolejne dziesięć lat.
fot. Stephan Vanfleteren